Jakie role pełni Farmaceuta w aptece?

Chcesz wiedzieć, jakie zadania realizuje Farmaceuta w swojej codziennej pracy? Jakie role spełnia? Przedstawiamy cykl postów przygotowany przez zaprzyjaźnione Stowarzyszenie Dr.Max Zdrowie. Dowiesz się z nich, jakie role pełni aptekarz za pierwszym stołem.

 

Spotykasz go przy każdej wizycie w aptece, pełni ważną rolę w Twoim życiu, szczególnie, jeśli borykasz się z jakimiś dolegliwościami, zawsze jest chętny do pomocy i udzielenia mądrej porady. Chcesz dokładnie dowiedzieć się jakie zadania pełni farmaceuta pracujący w aptece? Zapraszamy do naszego nowego cyklu.

ZADAJE PYTANIA – to kluczowy element dobrej porady farmaceutycznej. Farmaceuta pyta o objawy, ich charakter, nasilenie i czas trwania, aby wstępnie określić, z jakim problemem boryka się pacjent. Pyta również o choroby współistniejące, zażywane leki, czy alergie, aby zadbać o jego bezpieczeństwo. Wszystko to ma na celu dobranie odpowiedniego postępowania i zaproponowanie leczenia, aby wpłynąć na poprawę samopoczucia i zdrowia pacjenta.

SŁUCHA – bardzo dokładnie słucha odpowiedzi, które udzielasz mu na zadane przez niego pytania. Każda informacja może być kluczowa i decydować o tym, jaką decyzję związaną z zaproponowanym leczeniem podejmie. Dlatego zawsze odpowiadaj wyczerpująco, nie ukrywaj żadnych faktów, nie denerwuj się, wszystko może mieć znaczenie. Nie wstydź się również mówić o pewnych dolegliwościach, farmaceuta jest jak lekarz, niejedno słyszał, niejedno widział, a jak wysłucha kompletu informacji na temat Twoich dolegliwości, chorób, stosowanych leków, uczuleń, to na pewno znajdzie dla Ciebie skuteczne leczenie, albo poradzi Ci co robić dalej.

JEST EKSPERTEM – każdy farmaceuta ma za sobą 5 lat ciężkich studiów, na których codziennie zdobywa wiedzę o lekach. Dzięki temu nie tylko wie, jakie preparaty zaproponować w określonych dolegliwościach, ale również może zwrócić uwagę na prawidłowe stosowanie (pory dnia, łączenie z pożywieniem), ostrzec o interakcjach, które mogą pojawić się w połączeniu z innymi lekami, czy też zwrócić uwagę na potencjalne działania niepożądane. Pytaj swojego farmaceutę o wszystko, nie wychodź z apteki z wątpliwościami. W rozmowie z ekspertem na pewno uzyskasz wszystkie najpotrzebniejsze informacje.

PROPONUJE TERAPIĘ – po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu farmaceutycznego, zadaniu wielu pytań i wysłuchaniu wszystkich odpowiedzi, farmaceuta ma komplet informacji, aby pacjentowi zaproponować odpowiednią terapię. Możesz mieć pewność, że wybierze dla Ciebie preparat skuteczny na Twoje objawy, a przy tym bezpieczny dla Ciebie. Dodatkowo na pewno poinformuje Cię jak stosować wszystkie produkty. Często farmaceuta proponuje więcej niż jeden lek, ponieważ jego zadaniem jest dobrać kompleksową terapię, która będzie przynosiła efekty w łagodzeniu uciążliwych objawów, powrocie do zdrowia, dodatkowo może też działać np. profilaktycznie czy wzmacniająco.

POMAGA – głównym celem Farmaceuty jest pomóc pacjentowi. Temu służą wszystkie pytania, które zadaje i wszystkie porady, których udziela. Farmaceuta chce, aby Pacjent mógł poczuć się lepiej, aby jego symptomy ustąpiły, a choroba, z którą się boryka została wyleczona. Codziennie każdy farmaceuta pracujący za pierwszym stołem wykorzystuje całą swoją wiedzę, którą zdobył podczas długich i niełatwych studiów, żeby pomóc pacjentowi najlepiej jak potrafi. Jednak pamiętajmy, nie zawsze pomoc ta oznacza sprzedaż leku. Czasem, farmaceuta sam nie może rozwiązać problemów chorego i wtedy najlepszą radą, jakiej może udzielić, jest sugestia, aby udał się on do lekarza.

JEST DOSTĘPNY – Farmaceuta czeka na Ciebie od rana do wieczora, nie trzeba się do niego umawiać. Czasem w aptece jest kolejka, ale zwykle po kilku chwilach możesz już z nim porozmawiać i skonsultować swój problem. Dla wielu pacjentów to taki lekarz pierwszego kontaktu, kiedy to cierpią i potrzebują natychmiastowej pomocy, a najbliższa wizyta w przychodni dopiero rano. Farmaceuta zawsze JEST dla pacjenta!

ROZWIJA SIĘ – aby jak najlepiej codzienne pomagać wszystkim pacjentom każdy farmaceuta codziennie musi się rozwijać. Wiedza zdobyta na długich i trudnych studiach nie wystarcza, często traci na aktualności, a z nowinkami lekowymi trzeba być zawsze na bieżąco. Ustawiczne kształcenie – szkolenia, warsztaty, konferencje, a w dzisiejszych czasach również webinary online, to nieodłączny element codziennej pracy farmaceuty. Często również po godzinach dokształca się, aby następnego dnia, jak najlepiej pomóc swojemu Pacjentowi.

DBA O APTEKĘ – każdy Farmaceuta na co dzień dba o Aptekę, o to jak wygląda i jak prosperuje. Powinno to być miejsce czyste i przyjazne dla pacjentów, w którym łatwo się odnaleźć i porozmawiać o swoich problemach i potrzebach. Ale nie zapominajmy, że apteka to również przedsiębiorstwo i Farmaceuta jest również odpowiedziany za to, jak to przedsiębiorstwo funkcjonuje, co pozwala się aptece utrzymać na rynku i być na wyciągnięcie ręki potrzebujących pacjentów.

JEST WIZYTÓWKĄ – każdy Farmaceuta na co dzień reprezentuje swój zawód i środowisko, swoją aptekę i firmę, do której należy placówka. Dba o ich dobre imię, o to jak postrzegają je pacjenci. Stoi na pierwszej linii ognia, za pierwszym stołem. Z nim kojarzony jest szyld Aptek Franczyzowych Dr.Max. To w jaki sposób zaopiekuje się Pacjentem, jakiej porady udzieli, czy pomoże w problemie wpłynie na to, jak Pacjent zapamięta logo Dr.Max, miejsce, którym jest apteka i zawód, jakim jest Farmaceuta.

JEST PROAKTYWNY – celem farmaceuty jest pomóc pacjentowi, dlatego często nie czeka, a wychodzi naprzeciw jego oczekiwaniom – dopytuje, obserwuje, proponuje różne rozwiązania, nie zapomina również o dodatkowych poradach z zakresu zmiany stylu życia i profilaktyki zdrowotnej. Farmaceuta jest również aktywny w swoim zespole aptecznym i aptece, dba od dobre relacje pomiędzy pracownikami, myśli o dobru całej apteki, szuka rozwiązań dla aktualnych problemów, pomysłów na lepsze funkcjonowanie i jeszcze lepsze pomaganie pacjentom.