Materiały edukacyjne dla pacjentów pod hasłem “Kichaj na alergię!”

Sieć aptek franczyzowych Dr.Max wspiera farmaceutów w ich codziennej pracy za pierwszym stołem, przygotowując szereg rozwiązań edukacyjnych dla pacjentów i pracowników fachowych, które zdecydowanie ułatwiają prowadzenie konsultacji farmaceutycznych.

Jednym z nich są cykliczne kampanie edukacyjne, które obejmują materiały dla pacjentów w formie broszur oraz treści edukacyjne dla pracowników aptek franczyzowych zamieszczone na wewnętrznej platformie edukacyjnej.

Aktualnie dla pacjentów został przygotowany materiał dotyczący alergii. Ulotka przestawia podstawowe zagadnienia, przykładową apteczkę alergika, oraz wyczerpujące odpowiedzi na pytania, które mogą nasunąć się pacjentowi.

Poniżej prezentujemy kilka cennych informacji z materiałów pod hasłem „Kichaj na alergię!”.

CZYM JEST ALERGIA?

Alergia, czyli potocznie uczulenie to nabyta, nadmierna reakcja organizmu na kontakt z alergenem, która powoduje rozwój nieprzyjemnych, charakterystycznych dla danego typu alergii objawów. Może pojawić się nagle, bez względu na wiek. Gwałtowny wzrost występowania alergii naukowcy wiążą ze zmianami klimatycznymi oraz zanieczyszczeniem środowiska.

CZY TO PRZEZIĘBIENIE CZY JUŻ ALERGIA?

Objawy alergii na pyłki często są mylone z objawami przeziębienia. Ważne, aby zaobserwować, czy objawy nasilają się po kontakcie z alergenem, czy przemijają po kilku dniach, jak w typowym przeziębieniu.

Alergia pyłkowa inaczej pyłkowica spowodowana jest wniknięciem pyłków roślinnych do układu oddechowego osoby uczulonej i najczęściej powoduje alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, w niektórych przypadkach z napadami astmy oskrzelowej, a także z objawami skórnymi lub ze strony układu pokarmowego. Jeśli każdego roku, mniej więcej w tym samym okresie borykasz się z wyżej wymienionymi objawami być może masz do czynienia z alergią na pyłki.

JAK LECZYĆ ALERGIĘ?

Najskuteczniejszą metodą leczenia alergii jest UNIKANIE kontaktu z alergenem, co w przypadku alergii pyłkowej jest wyjątkowo trudne. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach profilaktyki przeciwpyłkowej i w okresie wzmożonego pylenia uczulającej Cię rośliny ograniczaj kontakt z pyłkami i na powietrzu przebywaj wtedy, kiedy ich stężenie jest najmniejsze:

Unikaj długich spacerów w dni, kiedy stężenie pyłków jest wysokie

  1. Unikaj długich spacerów w dni, kiedy stężenie pyłków jest wysokie
  2. Na spacer najlepiej wychodź tuż po zakończeniu opadów deszczu
  3. Nie śpij przy otwartym oknie
  4. Jeśli wietrzysz mieszkanie rób to krótko, najlepiej przy bezwietrznej pogodzie
  5. Na spacerze noś okulary przeciwsłoneczne
  6. Staraj się nie przebywać na łące, lesie czy polu
  7. Po powrocie ze spaceru zmień ubranie i weź prysznic aby zmyć potencjalne alergeny z ciała
  8. Podróżując samochodem staraj się nie otwierać okien
  9. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu klimatyzacji w samochodzie i w domu
  10. Wakacje spędzaj w wysokich górach lub nad morzem, gdzie stężenie pyłków jest mniejsze
  11. Zakup odpowiednie filtry powietrza – dla alergików najlepsze są te, które zawierają filtr HEPA wyłapujący pyły i alergeny
  12. Poproś swojego farmaceutę o pomoc w przygotowaniu się do okresu pylenia – poinstruuje Cię kiedy powinieneś rozpocząć stosowanie leków przeciwalergicznych

Pamiętaj, leczenie objawowe nie zastąpi wizyty u specjalisty. Aby móc skutecznie walczyć z alergią, trzeba wiedzieć co nas uczula, dlatego czasem niezbędne jest wykonanie odpowiednich testów skórnych lub z krwi.

W sytuacji, kiedy objawy alergii mocno się nasilają lub nie czujesz poprawy przy stosowaniu leków dostępnych bez recepty skontaktuj się z lekarzem POZ lub alergologiem.